Kontakty

Sezemická 2872/10
Praha 9 - Horní Počernice
CZ-19300
katarina.lebedova@ofacom.sk

tel: (+421) 903 280 836
tel: (+420) 281 021 483
fax: (+420) 281 021 489


O spoločnosti

Spoločnosť OFA s.r.o. je popredným dodávateľom komponentov a riešení v oblasti optických prístupových a prenosových sietí.

V našom portfóliu nájdete široký sortiment výrobkov a riešení pre pasívnu časť optických sietí. V oblasti vláknovej optiky dodávame optické vlákna, optické káble a mikrokáble, vrátane vláknových zväzkov. Z hľadiska konštrukcie optických káblov pokrývame vonkajšie optické káble, vnútorné a univerzálne optické káble, závesné optické káble a rôzne špeciálne riešenia. K optickým káblom ponúkame kompletné príslušenstvo potrebné pre realizáciu pasívnych optických sietí ako sú optické spojky, optické rozvádzače, ucelené riešenie trubičkového systému, optické splittre, CWDM systémy i riešenia pre následné vnútorné optické rozvody. Uvedený sortiment dopĺňa široký výber príslušenstva ako sú mechanické konektory, optické konektory, patchcordy, pigtaily a ďalšie komponenty.

Spoločnosť OFA vznikla pred 20 rokmi ako prvý špecializovaný český veľkoobchod optických káblov, optických vlákien, rozvádzačov a všetkých ďalších prvkov potrebných na výstavbu optických komunikačných sietí. V súčasnosti sú prvky dodané našou spoločnosťou zabudované v optických sieťach väčšiny tuzemských operátorov.

V Českej republike a na Slovensku dlhodobo obchodne zastupujeme spoločnosti OFS (výrobca optických káblov a optických vlákien), Apresa PLP (výrobca optických spojok), Gabocom (výrobca mikrotrubičkového systému). Od roku 2015 je OFA ďalej zástupcom dánskej spoločnosti FREMCO, výrobcu zafukovacích strojov a príslušenstva na zafukovanie káblov. Ďalej spoločnosť OFA zastupuje v ČR a na Slovensku fínsku spoločnosť VESALA, výrobca sond a kalibrov s vysielačom, lokátorov kalibrov alebo markerov a podobne. Okrem uvedených veľkých spoločností zastupujeme aj množstvo menších firiem a v posledných rokoch zavádzame na tuzemský i zahraničný trh aj množstvo vlastných produktov.

 

 

 

Novinky - Nové produkty

27. 08. 2019

Trasovanie mikrotrubiček a vyhľadávanie závad na trubičke.

OFA s.r.o. zverejnila video s návodom na použitie prvkov Vesala pre trasovanie mikrotrubiček v podzemných inštaláciách a jednoduché vyhľadanie závady na inštalovanej trubičke. V tomto prípade je video zamerané na inštalácie mikrotrubiček v prístupových sieťach a kde je použité veľké množstvo mikrotrubiček na relatívne krátke vzdialenosti.

Video okrem tejto stránky nájdete v OFAPedii v sekcii výukové videá, možno ho nájsť aj priamo na YouTube.

Vytyčení trasy mikrotrubičky pomocí lokátoru VESALA

Video zobrazuje dve metódy trasovania prázdnej mikrotrubičky. Pomocou laminátového inštalačného pera s kovovou dušou. Pero zasunieme do mikrotrubičky a na druhý koniec (vodivú koncovku pera) pripojíme generátor. Druhý výstup generátora musí byť uzemnený. Trasovanie potom vykonáme pomocou bežnej hľadačky s pracovnou frekvenciou 33 kHz.

Trasování mikrotrubiček, hledačka 3M s pracovní frekvencí 33kHz.

Na obrázku je znázornené trasovanie pomocou hľadačky 3M s pracovnou frekvenciou 33 kHz. K trasovaniu môžu byť samozrejme použité aj iné lokátory s touto pracovnou frekvenciou.


Ďalšou metódou trasovania trubičky popísanou vo videu je trasovanie pomocou tenkého "low friction" kábla. Tieto káble sa bežne používajú vo vnútorných inštaláciách optických sietí FTTH pre pripájanie zákazníkov. Kábel má minimálny prierez a je opatrený plášťom s nízkym súčiniteľom trenia (Low Friction), ktorý ho předurčije pre jednoduchú inštaláciu zastrkáním do existujúcej chráničky.


Káble sa vytábí v dielektrickej variante a vo variante s kovovými ťahovými prvkami. Pre trasovanie je nutné užiť variantu s kovovými prvkami. Oba prvky na konci spájíme a tým vytvoríme slučku. Potom kábel zasunieme o mikrotrubičky. Na druhý koniec kábla pripojíme oba výstupy generátora a trasovanie vykonáme pomocou lokátora Vesala CL43.

Trasování mikrotrubičky, nalezení sondy - místa závady na trubičce pomocí lokátoru CL43.

Druhá časť videa je potom venovaná nájdenie neprůchodného alebo zúženého miesta na trase miktortubičky.
K tomu slúži sondy s vysielačom, ktoré možno do miesta poruchy zafúknuť pomocou stlačeného vzduchu, alebo - v prípade krátkych trás v prístupových sieťach - zatlačiť upevnené na špičke laminátového pera.

Sonda s vysílačem pro vyhledání závady mikrotrubičky pomocí lokátoru.

Sondu s vysielačom zostavíme vrátane vložení batérie (čím sa sonda aktivuje) a priskrutkujeme na laminátové pero. Možno vyberať z celej rozmerovej rady týchto sond. Aktivovanú sondu následne zasunieme pomocou pera až do miesta závady (nepriechodné trubičky, prerušené trubičky, úzkych profilov a podobne). Zasunutie sondy je znázornené na obrázku nižšie.

Zasunutí sondy s vysílačem do místa závady trubičky pomocí laminátového pera.

Sonda je pružná a možno ju ohnúť, čo uľahčuje inštaláciu v mieste ohybov mikrotrubičky. Po zasunutí sondy do miesta závady ju vyhľadáme na povrchu pomocou lokátora Vesala CL43. Tým lokalizujeme miesto závady na trubičke a môžeme ju následne opraviť.

Lokalizace místa závady mikrotrubičky - sonda, lokátor a laminátové pero.

OFA s.r.o. je pre český a slovenský trh výhradným zastúpením fínskej spoločnosti Vesala, ktorá sa dlhodobo zaoberá vyhľadávaním trás, káblov, trubičiek, výrobou kalibračných sond s vysielačom pre optické siete, príslušenstvo pre meranie a údržbu metalických oznamovacích sietí a radom ďalších prvkov. České katalógy produktov Vesala nájdete v sekcii produkty / vytyčovanie sietí na našom webe ofacom.sk.